اعتراض معلولان در نمایشگاه مطبوعات تهران

اعتراض معلولان در نمایشگاه مطبوعات تهران

اسرار امروز. سرنوشت نامعلوم ماده 27 حمایت از معلولان /  قانونی که  در زمان محمدباقر نوبخت  تصویب شد اما سال گذشته دولت به یکباره آن را حذف کرد

 

 
 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز؛ در نخستین روز نمایشگاه رسانه‌های ایران، گروهی از معلولان با حضور در نمایشگاه و با در دست داشتن نوشته‌هایی از دولت درخواست اجراء ماده ۲۷ را دارند.

در اولین روز برپایی بیست و چهارمین نمایشگاه رسانه‌های ایران جمعی از معلولان با حضور در غرفه‌ی برخی از رسانه‌ها تلاش کردند تا صدای خود را در رسانه‌های کشور انعکاس دهند.

بهروز مروتی مدیر کمپین معلولان گفت: علت حضور ما در بزرگترین رویداد اطلاعاتی کشور درخواست اجرای ماده ۲۷ قانون مصوب بودجه سال ۹۶ از دولت است. این قانون در زمان محمدباقر نوبخت ریاست وقت سازمان برنامه و بودجه تصویب شد اما سال گذشته دولت این قانون را حذف کرده‌است.


مروتی افزود: دولت قول داده سال آینده این ردیف بودجه را برگرداند اما این کافی نیست، حتی اگر قانون تصویب شود باید بودجه و اعتبار کافی برای آن در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: تا کنون ۹ دوره تجمع سراسری برگزار کردیم و متاسفانه در ۲۴ دی و ۱ استفند ماه برخورد بدی با ما شد. نه تنها تجمع را برهم زدند بلکه هیچ یک از مسئولان پاسخگو نبودند.
۱ بهمن ماه در جلسه ای که با رئیس اداره رفاه و سلامت سازمان برنامه و بودجه داشتیم اعلام کردند که بودجه ای برای این امر در اختیار ندارند و قابل اجرا نیست.

مروتی اذعان داشت: طبق قانون باید دستمزد مصوب سالانه به معلولان بسیار شدید، پرداخت شود اما حتی حداقل دستمزد که ۵ میلیون و ۳۰۸ هزار تومان است را نیز پرداخت نمی کنند و فقط ۵درصد یعنی ۲۷۳ هزار تومان پرداخت می کنند. اجرای این قانون ۶ سال به تعویق افتاده است و دولت بودجه کافی برای اجرای آن را دراختیار ندارد.

لازم به ذکر است : براساس ماده ۲۷ قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت، حداقل مستمری این افراد باید برابر با حقوق پایه یک کارگر باشد؛ حال آنکه براساس جداول بودجه ۱۴۰۳، مستمری معلولان فقط ۶۰ درصد افزایش خواهد یافت که این رقم باتوجه به افزایش تورم سالانه و هزینه‌های ناشی از معلولیت، هیچ دردی از معلولان دوا نمی‌کند.
امید است  دولت با در نظر گرفتن شرایط این عزیزان قانون تصویب شده رو نه تنها اجرا نماید بلکه متناسب با تورم روز بودجه و اعتبار کافی را در نظر بگیرد.

 
 

ارسال شده در سه‌شنبه ۰۱ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۷:۳۹ بعدازظهر
کد خبر: 2377962
آخرین خبر ها
گزیده خبرها