فرصت های جدید همکاری دو کشور با توجه به ظرفیت های منطقه آزاد انزلی مورد بررسی قرار گرفت
در جریان سفر یکروزه مهندس مسرور به اوکراین،

فرصت های جدید همکاری دو کشور با توجه به ظرفیت های منطقه آزاد انزلی مورد بررسی قرار گرفت

اسرار امروز. رضا مسرور رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان به اتفاق هیئتی اقتصادی بازرگانی به کشور اوکراین سفر کرد.

رضا مسرور رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان در سفر یک روزه به کشور اوکراین، طی دیدارهای جداگانه با معاون وزیر زیرساخت اوکراین، قائم مقام اتاق بازرگانی اوکراین، سفیر ایران و تجار ایرانی مقیم این کشور فرصت های جدید همکاری دو کشور با توجه به ظرفیت های منطقه آزاد انزلی را مورد بررسی قرار داد و از دومین نمایشگاه اختصاصی ایران و غرفه منطقه در این نمایشگاه دیدار کرد. براین اساس در دیدار وی با سفیر ایران در اوکراین که در سفارت کشورمان در کیف برگزار شد، طرفین بر توسعه همکاریهای اقتصادی با استفاده از ظرفیتهای منطقه آزاد انزلی و معرفی توانمندیهای آن در نمایشگاه های اختصاصی تأکید کردند.

محمد بهشتی منفرد سفیر ایران در اوکراین در این جلسه ، منطقه آزاد انزلی را دارای ظرفیت های مناسبی برای توسعه تجارت اعلام کرد و اظهار داشت: نمایشگاه اختصاصی ایران در اوکراین از سطح بالایی برخوردار بود و در این میان ظرفیت ها و فرصت های سرمایه گذاری منطقه آزاد انزلی از نقاط قوت صادراتی کشورمان به اوکراین می باشد.

همچنین در دیدار معاون وزیر زیرساخت های جمهوری اوکراین با مهندس مسرور ، ایده ایجاد مسیر تجاری میان بنادر اودسا در اوکراین، پوتی گرجستان، باکو در جمهوری آذربایجان و کاسپین در این منطقه مطرح کرد و گفت: پیگیری مذاکرات و توافقهای صورت گرفته در سفر پیشین در دیدار با وزیر زیرساخت اکراین ، اجرایی شدن مسیر تجاری پیشنهادی که می تواند نقش موثری در افزایش حجم همکاریهای دو کشور ایفا نماید از مهمترین دلایل این سفر می باشد.

وی با اشاره به مزایا و معافیت های منطقه آزاد انزلی برای سرمایه گذاران و تجار، از وجود دو بندر در محدوده این منطقه خبر داد و پیشنهاد انعقاد یادداشت تفاهم توسعه همکاریها در زمینه ترانزیت کالا از طریق مجتمع بندری کاسپین و بندر ادسا را به طرف اوکراینی ارائه نمود.

ویکتور دوهان معاون وزیر زیرساخت های دولت در این دیدار با استقبال از پیشنهاد مهندس مسرور برای انعقاد یادداشت تفاهم همکاری در خصوص انتقال کالا از مسیر مجتمع بندری کاسپین، افزود: براین اساس می توان تفاهم نامه همکاری بندر اُدسا و مجتمع بندری کاسپین را در ماه آینده در منطقه آزاد انزلی منعقد نمود.

دیدار با قائم مقام اتاق بازرگانی جمهوری اوکراین با مهندس مسرور برنامه دیگر این سفر یکروزه بود . در این دیدار ابتدا رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی به بیان توانمندیهای منطقه متبوع خود در بخش های زیرساختی- بندری، مزیت های اقتصادی و مزایا و معافیت های قانونی پرداخت و خواستار توسعه همکاری های بخش خصوصی دو کشور در راستای تأمین نیازهای کالایی شد و از انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان منطقه پیگیری این مهم را با تکیه بر ظرفیت های منطقه آزاد انزلی خواستار شد.

وی با دعوت از طرف اوکراینی برای حضور یک هیأت تجاری در منطقه به منظور آشنایی با ظرفیت ها و فرصت های منطقه آزاد انزلی و ایجاد دفتر اتاق بازرگانی جمهوری اوکراین در این منطقه افزود: می توان از ظرفیت هایی همچون مرکز نمایشگاهی منطقه جهت برگزاری نمایشگاه تخصصی ایران و اوکراین بهره برد و در عین حال نسبت به تأمین نیازهای کالایی دو کشور از مسیر منطقه آزاد انزلی که کوتاه ترین و کم هزینه ترین مسیر حمل کالای طرفین است اقدام نمود. مایکیلایلو نپران معاون اول اتاق بازرگانی اوکراین ضمن استقبال از پیشنهادات مهندس مسرور، در این دیدار رسیدن به توافق در خصوص استانداردهای محصولات دو کشور را از مهمترین محورهای قابل درج در هر گونه توافقنامه ای اعلام کرد و گفت: با توجه به جایگاه سومی اوکراین در زمینه فناوری اطلاعات در اروپا، فضای مناسبی برای توسعه همکاری ها با شرکت های ایرانی حوزه فناوری اطلاعات در این بخش نیز وجود دارد.

چهارمین و پنجمین برنامه کاری مهندس مسرور در سفر یک روزه به جمهوری اوکراین، دیدار از نمایشگاه اختصاصی ایران در جمهوری اوکراین بود که در حاشیه این بازدید نشست تخصصی با تجار ایرانی ساکن اوکراین و مدیران شرکت مدیریت صادرات ایرانی این کشور برگزار شد. مسرور در این نشست با اشاره به طرح پیشنهادی خود در زمینه مسیر ترانزیتی میان اوکراین، گرجستان، جمهوری آذربایجان و بندر انزلی و اعلام آمادگی شرکت کشتیرانی دریای خزر به عنوان طرف ایرانی برای عملیاتی سازی این مسیر، گفت: به دلیل اهمیت جمهوری اوکراین، شرکت های ایرانی از این نمایشگاه استقبال خوبی کرده اند و سازمان منطقه آزاد انزلی نیز آمادگی خود را برای میزبانی از نمایشگاه مشترک ایران و اوکراین در مرکز همایش ها و نمایشگاهی این منطقه اعلام می کند.

در ادامه رییس انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان منطقه آزاد انزلی به بیان نظرات خود در زمینه فرصت های عاید شده برای فعالین اقتصادی منطقه بدلیل حضور در این نمایشگاه پرداخت و بعد از وی نمایندگان شرکت های ایرانی فعال در اوکراین با بیان اینکه در این مجموعه افزون بر ۵۰ شرکت ایرانی فعالیت می کنند از حمایت های سازمان منطقه آزاد انزلی در خصوص فرآهم نمودن امکانات و فضای لازم برای حضور سرمایه گذاران و تولید کنندگان این منطقه در نمایشگاه قدردانی کردند.

در پایان این نشست طرفین در زمینه افزایش صادرات محصولات ایرانی به اوکراین به عنوان دروازه ورود کالاهای ایرانی به اروپا با تقویت همکاری شرکت مدیریت صادرات مستقر در اوکراین با سازمان منطقه آزاد انزلی تفاهم کردند. گفتنی است دیدارهای مهندس مسرور به میزبانی سفارت و با حضور سفیر ایران در جمهوری اوکراین برگزار شد و در این نشست ها و بازدیدها علاوه بر مدیر روابط عمومی و امور بین الملل و مدیر صنایع سازمان، رییس انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان منطقه و مدیرعامل شرکت مدیریت صادرات منطقه بهمراه مدیرعامل شرکت دانش محور کاسپین، رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی را همراهی کردند.

ارسال شده در شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۳:۲۵ بعدازظهر
کد خبر: 4548410
آخرین خبر ها
گزیده خبرها