باید وعده ایی بدهیم که بتوانیم عمل کنیم
فرماندار رضوانشهر:

باید وعده ایی بدهیم که بتوانیم عمل کنیم

اختصاصی/اسرارامروز. پروژه سد شفارود در فروردین 1393 با پیشرفت فیزیکی 10 تا 15 درصد در قالب قرارداد فاینانس به یک شرکت چینی سپرده شد/سد شفارود حدود 40 درصد پیشرفت فیزیکی دارد/نمی توانیم نسبت به حقوق مردم بی توجه باشیم/ زمین جایگزین هم باید تحویل شود/نباید در انجام تعهدات خود  امروز و فردا کنیم

عسکر حسنی پور فرماندار رضوانشهر ضمن تقدیر از پیگیری این رسانه برای وصول مطالبات ساکنین پشت سد شفارود (اینجا بخوانید) در یک گفتگوی اختصاصی گفت: مطالعات ساخت سد شفارود در سال 1355 تمام شد و در دهه 60 شرکت F5 وابسته به وزارت دفاع ساخت آن را آغاز کرد اما نتوانست ادامه دهد.

حسنی پور افزود: دولت تدبیر و امید در ابتدای فعالیت خود با توجه به کمبود اعتبارات ،سد شفارود را با پیشرفت فیزیکی 10 تا 15 درصد در قالب قرارداد فاینانس به یک شرکت چینی سپرد که عملیات اجرایی آن در ابتدای  سال 1393  طی  قراردادی 48 ماهه آغاز شد تا در فروردین سال 1397 شاهد افتتاح آن باشیم.

نماینده عالی دولت در رضوانشهر با اشاره به اتمام ارزیابی زیست محیطی سد شفا رود در بهار سال 1396 ،اضافه کرد: با توجه به اینکه مدت کوتاهی تا پایان این قرار داد مانده است هنوز سد شفارود حدود 40 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی با اشاره به عدم تمدید این قرارداد از سوی شرکت چینی ،یادآور شد: با توجه به اینکه 5 ماه تا پایان قرارداد باقی مانده است و شرکت چینی هم حدود 140 میلیون یورو از اعتبار این سد را در قالب لوجستیک به ایران تحویل داد حاضر به تمدید قرار داد مجدد نشد و اعلام کرد که ما 50میلیون یورو به شما پرداخت می کنیم و دیگر قادر به تمدید این قرارداد نیستیم و طولانی شدن پروژه هم ربطی به ما ندارد.

وی با تاکید بر اینکه نمی توانیم نسبت به حقوق مردم بی توجه باشیم ،گفت: تاکنون بیش از 2 میلیارد تومان در روستای شالم دوران به ساکنین پرداخت شده است .

حسنی پور با اشاره به اینکه حق ریشه و معاش ساکنین پشت سد تاکنون محاسبه و پرداخت نشده است،خاطرنشان کرد: حق ریشه و معاش  حقی است که باید پرداخت شود و ما پیگیر هستیم و تاکنون به کسی حق ریشه و معاش (حق کوچ) پرداخت نگردید اما دولت خود را ملزم به پرداخت آن می داند.

فرماندار رضوانشهر با اعلام خبر ترمیم مزار شهدای منطقه دوران ، ادامه داد: تا زمانیکه آب به گلزار شهدای منطقه دوران  برسد دو سال طول می کشد و بر اساس فتوای مقام معظم رهبری  قرار شد قبور شهدای منطقه دوران به مکانی دیگر منتقل شود.البته دستور لازم برای ترمیم مزار شهدا صادر شده است.

وی در خصوص زمین جایگزین  18 هکتاری پونل هم گفت: ما هم معتقدیم ضمن پرداخت خسارت به روستاییان پشت سد، زمین جایگزین هم باید تحویل شود که در حال پیگیری هستیم. البته قرار بود زمین جایگزین به ساکنین پشت سد شفارود پس از انتقال تحویل شود که در این راستا 18 هکتار زمین هم در پونل رضوانشهر شناسایی شد اما به دلیل تاخیراجرای پروژه ،منابع طبیعی اقدام به درختکاری در این زمین نمود.

وی یادآور شد: این سد اهمیت ملی دارد و تلاش می کنیم همزمان با پرداخت مطالبات روستاییان به اتمام برسد. در حال حاضر 500 نفر از ساکنین محلی در پروژه سد شفارود مشغول فعالیت هستند.

وی در پایان تاکید کرد: هر کاری که انجام دادیم بر حسب وظیفه بوده است. این منطقه دارای مردمی مهربان است که حق و حقوقشان باید پرداخت شود و نباید در انجام تعهدات خود  امروز و فردا کنیم .  باید وعده ایی بدهیم که بتوانیم به آن عمل کنیم.

ارسال شده در شنبه ۰۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۴:۴۶ بعدازظهر
کد خبر: 4507418
آخرین خبر ها
گزیده خبرها