مرحوم استاد حاج مهدی خواهند محمدی
به بهانه هجدهمین سالگرد رحلت

مرحوم استاد حاج مهدی خواهند محمدی

اسرارامروز.استاد حاج مهدی خواهند محمدی، یکی از معلمین بزرگ قرآن بود که جلسات پرفیض او در مسجد خواهر امام رشت قدمتی بس دیرینه داشت.

نهضت تعلیم و تعلم قرآن هیچگاه پایان پذیر نبوده و در طول تاریخ به همت مردان بی ادعا همواره استمرار و دوام داشته است.

استاد حاج مهدی خواهند محمدی، قریب 80 سال عمر از خداوند گرفت. یکی از معلمین بزرگ قرآن بود که جلسات پرفیض او در غروب جمعه در مسجد خواهر امام رشت قدمتی بس دیرینه داشت و پای رحل قران آن پیر عاشق و فانی فی الله صدها نفر زانوی تلمذ زدند و از خرمن علوم قرآنی وی به ویژه علم شریف تجوید خوشه ها چیدند.

 چیرگی و تسلط آن مرحوم بر علم تجوید کم نظیر بود. او این علم را از اساتید به نام یک قرن اخیر همچون شیخ محمد شفقتی ،حسن آقای بانکی،شیخ ابولقاسم حجتی و حاج تقی اصبغی مساله گوی مسجد کاسه فروشان رشت فرا گرفت. او در دهه 50 موفق شد اولین اثر مکتوب تجوید را در گیلان با خط خوش مرحوم آیت الله شرفی ماسوله به زیور طبع آراسته نماید. او را در امر نشر و توزیع این کتاب یاران دیگری نیز بود از جمله مرحوم حاج محرم قاسمی پدر جناب آقای محمد قاسمی ، منشاوی خوان معروف استان گیلان و مرحوم پورادیبی که هر دو نفر آنها معلم قرآن بودند.

مرحوم خواهند، معلمی که سالیان زیاد در کنار مسجد صفی به عنوان  یک بازاری متعبد  روزگار سپری میکرد در تکوین و بالندگی مهدیه ی رشت نیز نقش مهمی داشتند. در سال 1361 وقتی در مسجد صفی رشت کتاب معروف سر البیان فی علم القران تالیف سرهنگ حاج حسن بیگلری را باهم مرور کردیم. او نقدهای جدی بر این کتاب داشت و چقدر عالمانه اختلاف را قرائت و سایر موارد را تشریح کرد . 

چهره ی نورانی  تهجد و شب زنده داری و محبت و مهربانی آنچنان درخشندگی و جاذبه ای در وی ایجاد کرد که آدمی دوست داشت ساعت ها در محضر ایشان بماند.

 او حق بزرگی بر جریان قران آموزی این دیار دارد. شهرت گریز و بی ادعا بود. پس از مرگ ایشان که در زمستان سال 1379ه ش رخ داد وی را درابتدای درب ورودی تازه آباد رشت که هم اینک مکان هیات دینی است درکنار جمع دیگری از خادمان قرآن و عترت به خاک سپردند. در شب جمعه گذشته توفیق زیارت مزار وی نصیب اینجانب شد و تصویر الصاقی بر مزار وی را برای شما دوست داران قرآن و عترت چاپ نمودم،خدایا تو خود این ناقابل و تذکره را بپذیر.

محمد بلادی چولابی _ قاری و مدرس قرآن کریم

ارسال شده در چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۱ بعدازظهر
کد خبر: 9118768
آخرین خبر ها
گزیده خبرها