هشت پارک  با همت شهرداری و شورای شهر ؛ در کمتر از 120 روز در شهر رشت افتتاح شد

هشت پارک با همت شهرداری و شورای شهر ؛ در کمتر از 120 روز در شهر رشت افتتاح شد

همانطور که می دانیم آزاد سازی حریم رودخانه ها به عهده سازمان آب منطقه ای بوده و شهرداریها در این خصوص وظیفه ای ندارند. اما شهرداری رشت تمام توان خود را بکار گرفته و عزم خود را جزم نموده تا حاشیه دو رودخانه زرجوب و گوهررود را آزاد سازی کند.

رودخانه هایی که در گذشته از پتانسیلهای این شهر محسوب می شدند اما امروز به غده ای سرطانی و غیر قابل درمان تبدیل شده اند. بنا به اظهار شهردار رشت بیش از 1200 واحد مسکونی در حاشیه این دو رودخانه وجود دارد که بوی ناشی از ورود فاضلاب به این رودخانه ها را تحمل می کنند و سالها شاهد وعده های مسئولین برای حل این معضل بودند و از اقدام و عمل چیزی ندیدند. در واقع اهالی حاشیه این دو رودخانه خود را از فراموش شدگان این شهر می دانند.نمایندگان مجلس این شهر هم هنگام انتخابات سری می زدند و وعده هایی می دهند تا زمان انتخابات دور بعد که گزارشی از پیگیریها ارائه دهند اما این مشکل همچنان پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون لاینحل باقی ماند تا سکان شهرداری رشت به دکتر ثابت قدم سپرده شد. شهرداری جوان که با انتصاب نیروهای تحصیلکرده و جوان تلاش می کند وعده هایی بدون عمل سالهای گذشته را با جیب خالی محقق کند. وی صدای شادی کودکان در پارکهای حاشیه این دو رودخانه را سرمایه اجتماعی عنوان می کند و می گوید این خنده ها به آینده پر نشاط اشاره دارد. هر چند در مسیر روند توسعه و تحول این شهر حاشیه های زیادی از سوی برخی اعضای شورای اسلامی این شهر با بگم بگم ها ایجاد شد اما وی کوتاه نیامد و بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری و در سال اقدام و عمل وعده افتتاح 15 پارک را تا پایان آذر ماه سالجاری به مردم داد و گزارشی که در ادامه خواهید خواند از افتتاح هشتمین پارک می گوید. پارک بلوار گیلان (انتهای خیابان ۱۸۴) در گلسار شهر رشت و در حاشیه رود خانه. هشتمین پارکی که در کمتر از 120 روز افتتاح شد.

5780f45a4ce78.jpg

در این مراسم که دکتر سید محمد علی ثابت قدم شهردار رشت، رضا رسولی رئیس کمیسیون حمل ونقل و ترافیک شورای اسلامی ، فاطمه شیرزاد رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی ؛ فرهاد شوقی ، محمد حسین واثق کارگرنیا و عباس صابر از اعضای شورای اسلامی شهر رشت ، پور ناصرانی شهردار منطقه یک و فاطمه قدیمی مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت نیز حضور داشتند ابتدا شهردار رشت گفت: طول حاشیه و حریم دو طرف این رودخانه 56 کیلومتر و عرض آن بین 15 تا 30 کیلومتر است که مساحت قابل توجهی است و در مسیر ایجاد فضاهای عمومی شهری یکی از اصلی ترین فضاها ،حاشیه و حریم رودخانه هاست.

وی با اشاره به اینکه در طول سالهای گذشته به این مساحت عظیم توجهی نشده است یادآور شد: فاضلاب های رها شده ، آلاینده هایی که از بیمارستان ها و شهر صنعتی در رودخانه های رشت سرازیر شده ، این رودخانه ها را به محیطی غیر قابل زیست تبدیل کرده است.

وی با اشاره به سعی شهرداری در گام اول برای آزاد سازی حرایم و ایجاد فضای سبز، بر انجام وظایف دولت و صنایع برای رفع آلودگیهای رودخانه های شهر رشت تاکید کرد و افزود: به موازات این امر با احداث تصفیه خانه در سراوان بخشی از مشکلات زیست محیطی رودخانه های رشت را برطرف خواهیم ساخت.

ثابت قدم با عنوان اینکه این رودخانه ها زیبنده شهر ما نیستند یادآور شد: هم اکنون فاضلاب 11 بیمارستان وارد رودخانه های شهر رشت می شوند.

شهردار رشت در ادامه با اشاره به وجود 18 پارک در 55 محله شهر رشت گفت: تا پایان سال 1394 در مجموع 41 پارک در ابعاد مختلف در این شهر وجود داشت و در واقع توزیع فضای سبز ما نه به لحاظ متراژی بلکه به لحاظ کمی نیز متوسط به محلات ما نبوده و به ازای هر محله یک پارک در این شهر نداریم . بنابراین توزیع عدالت محور فضای سبز در سطح محلات رشت برای افزایش دسترسی همگان به فضای سبز و عمومی در دستور کار شهرداری قرار دارد.

وی افتتاح این پارکها و فضای سبز را باعث ایجاد نشاط و شادی در بین شهروندان عنوان کرد و تاکید نمود: ایجاد فضای های سبز باعث افزایش تعاملات و مشارکتهای اجتماعی می شود.

شهردار رشت با اشاره به اینکه شناسایی اراضی در محلات مختلف برای ایجاد یک پارک محلی یا فرامحلی در دستور کار است تصریح کرد: تا پایان آذر ماه امسال در مجموع ۱۵ پارک در شهر رشت افتتاح می شود که با این افتتاحها همچنان ۲۰ محله رشت فاقد پارک هستند.

وی با اشاره به کمک شورای اسلامی شهر به نگاه انسان محورانه شهرداری برای افزایش نقش شهروندان در فضاهای عمومی گفت:به مشارکت شهروندان در اداره فضاهای عمومی نیاز داریم و با کمک اعضای محترم شورای شهر رشت برای حل مشکلات تلاش می کنیم.

5780f4aeb005f.jpg

پورناصرانی شهردار پرتلاش و جوان منطقه یک رشت با اشاره به یکی از آرزوهای خود در این مجموعه گفت : افتتاح نوار حاشیه رودخانه زرجوب به شکل پارک و فضای سبز از آرزوهای من بود که پس از سه سال با شهامت شهردار و حمایت اعضای شورای شهر افتتاح فاز اول پارک بلوار گیلان محقق شد.

پورناصرانی در ادامه افزود : این فاز10 هزار و 300 متر است و با افتتاح این پارک حدود یک هکتار به فضای سبز شهری در بهترین نقطه شهرمان که به شدت از کمبود فضای سبز رنج می برد اضافه شده است.

شهردار منطقه یک رشت در پایان سخنانش با اشاره به اینکه تنها راه ایجاد چنین فضا و بهانه برای نجات این رودخانه ها ، استفاده از مسیرحاشیه رودخانه ها است افزود: فاز اول این پارک بعد از تکمیل شدن به پارک توحید متصل خواهد شد.

فاطمه شیرزاد عضو شورای شهر و کمیسیون بهداشت و محیط زیست شهری در ادامه این مراسم با اشاره به عملکرد های خوب حوزه مدیریت شهری در افزایش سرانه فضای سبز گفت : با عملکرد های خوب حوزه مدیریت شهری شاهد افزایش سرانه فضای سبز و تعداد پارکها در شهر رشت هستیم که نوید بسیار خوبی برای مردم عزیز شهر رشت می باشد.

رییس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی شهر در ادامه ضمن تقدیر از تلاش شهردار بومی شهر رشت اذعان داشت: با حضور دکتر ثابت قدم در شهرداری رشت گامهای خوبی در توسعه و خدمات در محلات کم برخوردار و حاشیه شهر که در گذشته توجه کمی داشتند برداشته شد.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات خوب کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی شهر رشت گفت : : مردم در سال اقدام و عمل منتظر اقدامات اثر گذار از مسئولان هستند و تلاش می شود در راستای توسعه پایدار، تمام وعده هایی که به شهروندان داده شده است محقق شود.

شیرزاد در پایان یادآور شد: در شورای شهر و شهرداری به آزاد سازی حریم رودخانه ها ، افزایش فضای سبز و ارتقای این گونه فضاها نگاه اساسی می شود.

لازم به یادآوری است این مراسم با نمایش ظنز ، مسابقه و اهدای جوایز به پایان رسید.

ارسال شده در شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۵:۳۰ بعدازظهر
کد خبر: 90
آخرین خبر ها
گزیده خبرها