زخم مسکن مهربا عملکرد خوب شهرداری رشت در حال التیام است

زخم مسکن مهربا عملکرد خوب شهرداری رشت در حال التیام است

شهردار رشت:

بدون هیچ ترمزی سرعت کاری خود را دنبال می‌کنیم و به بروکراسی و مخالفت‌ها توجه نداریم


محمد تقی عبداللهی مدیر شهرداری منطقه پنج:

افرادی که مانع ایجاد می کنند به فکر مردم رشت نیستند

سایت مسکن مهر رشت در قلب شهر رشت بین دو جاده اصلی لاکان و جاده تهران به مساحت 178 هکتار واقع بر روی زمین های سپیدرود قرار دارد . طبق برنامه هایی که در ابتدای اجرای این پروژه دیده شد برای اجرای فضاهای غیرمسکونی از قبیل آموزشی،نیروی انتظامی،شهرداری، فضای سبز و ... هم زمینهایی در نظر گرفتند اما پس از اجرا و تحویل این مجتمع ها ،مشکلات و معضلات فراوان در زیرساخت ها گریبان اهالی را گرفت. پروژه ایی که قرار است حدود 25 هزار خانوار را در خود جای دهد . ایجاد خیابانها ، کوچه ها و فضای سبز از جمله برنامه هایی بود که در اجرای این پروژه به عهده مجری گذاشته شد اما در عمل اتفاق دیگری افتاد. در واقع این مسئولیت همانند توپی سرگردان در زمین شهرداری انداخته شد. زیرساختهایی که قبلا توسط اهالی ،هزینه آن پرداخت شده بود. در واقع اهالی مسکن مهر مورد بی مهری برخی مسئولین قرار گرفتند. از زمان ورود دکتر ثابت قدم به شهرداری رشت و با همراهی شورای اسلامی شهر گامهای قابل قبولی برای حل مشکلات مسکن مهر رشت برداشته شد. دسترسی به حمل و نقل ‌عمومی، معابر محلی داخل این محدوده، راه اندازی ایستگاه آتش نشانی، ساماندهی بازارچه ‌های محلی،ایجاد فضای سبز و پارک ‌ها در دستور کار قرار گرفت. ثابت قدم تلاش کرد تا از از سفر ‌های وقت ‌گیر به محدوده شهر و بهم ریختگی رینگ این محدوده جلوگیری کند. حالا اهالی مسکن مهر رشت معتقدند که شهردار رشت با انتخاب یکی از فرزندان توانمند شاهد به عنوان شهردار منطقه پنج نگاهی ویژه به مسکن مهر دارد . منطقه پنج يكي از مناطق پنجگانه شهر رشت است. اين منطقه با مساحت ۴۱۷۲ هكتار (۴۱% شهر رشت) دارای ۳ ناحيه و ۱۱ محله است. گستردگي فعاليت‌هاي صنعتي ، وجود مراكز دانشگاهي اصلي شهر، استقرار مسكن مهر رشت ، شهرك صنعتي رشت و قرارگرفتن ورودي شهر رشت از سمت تهران از جمله ويژگي‌هاي بارز اين منطقه است.

« زیرسازی و آسفالت»، «پیاده‌روسازی »،« خدمات شهری» و «توسعه فضای سبز و ایجاد پارک » در مجموعه مسکن مهر از جمله مهمترین فعالیتهای حامد عبداللهی شهردار منطقه پنج رشت است که با حمایت دکتر ثابت قدم سرعت قابل قبولی هم در اجرا داشت. هر چند شهرداری به تنهایی قادر به حل تمامی مشکلات مسکن مهر نیست اما تلاش می کند با امکانات و اعتبارات موجود حداکثر استفاده را از زمان برای حل این معضلات داشته باشد. نبود روشنایی و آسفالت معابر فرعی ، مشکل جمع آوری آبهای سطحی در برخی نقاط و کمبود زیرساخت های خدماتی و رفاهی از مشکلات بزرگ مسکن مهر است که شهرداری رشت با تکیه بر بودجه محدود خود با تمام تلاش در جهت رفع مشکلات اهالی این محله تلاش می کند.

در واقع کاستی ها ، کم کاریها و تصمیمات غلط گذشته، امروز زخمی برای مردم و ساکنان این منطقه ایجاد کرده که این زخم با عملکرد شهرداری در حال التیام است. مسکن مهری که روزهای قبل درد و رنج بوده است. گزارشی که در ادامه مطالعه خواهید کرد از افتتاح اولین بوستان شهرک مهر می گوید.

579ee8ef9e967.jpg

در این مراسم که دکتر سید محمدعلی ثابت قدم شهردار رشت، میر سیدی مدیر کل امور شهری استانداری، محمدتقی عبداللهی مدیر شهرداری منطقه پنج، فاطمه شیرزاد رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی شهر رشت ، مظفر نیکومنش نودهی رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت، فرانک پیشگر و سیدرضا موسوی روزان از اعضای شورای اسلامی شهر رشت، فاطمه قدیمی حرفه مدیر واحد ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت، زینب فلک دوست مشاور شهردار در امور بانوان، نظری ، سترگی ، علیرضا حاجی پور ، جمعی از مدیران شهری و اهالی مسکن مهر حضور داشتند شهردار رشت با اشاره به افتتاح 15 پارک تا پایان سالجاری گفت:تلا ش می کنیم با توزیع مناسب خدمات بین محله های رشت عدالت اجتماعی را در این شهر محقق کنیم تا شهروندان احساس کمبود نکنند.

وی افزود: با حمایت اعضای شورای اسلامی شهر رشت امسال به اندازه نصف تاریخ شهر رشت پارک در مقیاسهای مختلف می‌سازیم.

شهردار رشت خاطرنشان کرد: بهره‌مند نبودن از سرمایه اجتماعی و حاکم بودن معضلات اقتصادی وظیفه مدیریت شهری را چند برابر می‌کند بنابراین نقش فضای عمومی در زندگی شهروندان مهم است و مطابق استاندارد جهانی انسان باید 8 ساعت در روز در فضای عمومی حضور داشته باشد.

ثابت قدم یادآور شد: صدای کودکان سرمایه اجتماعی است و رنگ خدا را دارد.

‌ وی با اشاره به وجود 2 پارک تا سال 1372 با توجه به جمعیت 500 هزار نفری در رشت گفت:تا پایان سال 1394 تعداد این پارکها به 41 رسید و تا این تاریخ 20 محله فاقد پارک بودند.

شهردار رشت در ادامه با اشاره به برخی کارشکنی ها تصریح کرد: بدون هیچ ترمزی سرعت کاری خود را دنبال می‌کنیم و به بروکراسی و مخالفت‌ها توجه نداریم چرا که منتقدان ممکن است بعضی از وقت‌ها ما را از مسیر توسعه دور کنند.

ثابت قدم در ادامه با تقدیر از استاندار گیلان خاطرنشان کرد: از جناب آقای دکتر نجفی نماینده عالی دولت در استان گیلان که همیشه با شهرداری رشت همراهی کردند و هیچ مانعی ایجاد نکردند تقدیر و تشکر می کنم.

وی با اشاره به اینکه شهردار منطقه 5 رشت از فرزندان شاهد است گفت: اقتصاد مقاومتی فرهنگ مقاوم می خواهد و فرهنگ مقاوم به روحیه جهاد و ایثار نیاز دارد و شهردار شما از فرزندان شهدا است و چون خون وروحیه پدرش را در وجود ایشان دیدم با افتخار به همکاری با وی ادامه می دهم .

شهردار رشت در پایان افزود: ما در مسیر حمل و نقل عمومی شهری نگاه ویژه ای به جمعیت این محدوده خواهیم داشت .اینجا به اندازه سومین شهر استان جمعیت خواهد پذیرفت و این گنجایش به گونه ای نیست که از آن راحت بگذریم. بنابراین علاوه بر استفاده از اتوبوس در یک نگاه میان مدت ،توسعه حمل و نقل ریلی از سال آینده تدریجا در شهر آغاز خواهیم کرد که از اهدافش حمل و نقل در مسکن مهر در مقیاس انبوه تر خواهد بود.

579eead64a2fb.jpgمحمد تقی عبداللهی مدیر شهرداری منطقه پنج در ادامه این مراسم با اشاره به وجود چهل درصد فضای شهری در منطقه پنج گفت:با نگاه عدالت محور شهردار رشت، افزایش45 درصد سرانه فضای سبز در این منطقه را با افتتاح ۵ پارک شاهد بودیم.

شهردار منطقه پنج افزود: این پارک ۱۴ هزار متر مربع وسعت دارد و با سرمایه 8 میلیارد ریال و صد در صد غیر نقدی به بهره برداری رسیده است.

وی از افتتاح پارک دیگری به مساحت ۱۷ هزار متر مربع خبر داد و تصریح کرد: در سال جاری یک بازارچه میوه و تره بار نیز در مسکن مهر به بهره برداری می رسد.

مدیر شهرداری منطقه پنج با اشاره به آسفالت معابر مسکن مهر گفت: درخواستهای مکرر اهالی مسکن مهر در جلسات مختلف شورای عالی مسکن مطرح شد و مدیر کل راه و شهرسازی قول دادند تا در سال جاری و با اختصاص قیر یارانه ای به شهرداری در مرتفع کردن بیش از 80 درصد آسفالت معابر اصلی کمک کنند.

وی با اشاره به نگاه ویژه شهردار رشت به منطقه پنج افزود: افرادی که مانع ایجاد می کنند به فکر مردم رشت نیستند و به دنبال مسائل شخصی هستند و عملکرد موفق دکتر ثابت قدم را زیر سوال می برند.

شهردار منطقه پنج در پایان تاکید کرد: آنان که در این مسیر موانع ایجاد می کنند به خدا واگذار می کنیم. امیدوارم خداوند از تقصیر آنها بگذرد. ما با برپایی جشن هایی خوب در سال جاری در مسکن مهر تلاش می کنیم تا لبخند بر لبان مردم شهر بنشانیم.

579eeb50b79b9.jpg

یحیی نیا رییس هیات مدیره اتحادیه های مسکن مهر نیز در این مراسم با اشاره به ایجاد این مهرشهرزیبا در جوار کلانشهر رشت با مهربانی مسئولین شهرستان رشت گفت: جناب آقای شهردار و اعضای شورا از مجموعه 12 هزار واحد مسکونی که در حال احداث هستند بالغ بر 8 هزار واحد تحویل مردم شده است و این مسئولیت همه را در شورای شهر، شهرداری و دستگاه های دیگر سنگین می کند.

رییس هیات مدیره اتحادیه های مسکن مهر در ادامه به درآمد زا نبودن شهرداری منطقه پنج افزود: با توانمندی شهردار جوان منطقه پنج و در شرایطی که شهرداری منطقه با کمبود منابع مالی روبروست 7 نقطه بعنوان فضای سبز و پارک در مسکن مهر در نظر گرفته شده و در کمترین زمان ممکن با کمبود اعتبارات توانست این پارک را به مردم هدیه دهد .

579eee0598095.jpg

اجرای موسیقی توسط سعید تحویلداری، برگزاری مسابقه و اهدای جوایز نقدی از دیگر بخش های مراسم افتتاحیه پارک مسکن مهر رشت بود.

579ef07fcac88.jpgارسال شده در دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۶ قبل از ظهر
کد خبر: 97
آخرین خبر ها
گزیده خبرها